Napoje dla sportowców – na co się dzielą?

Nawadnianie organizmu należy do jednego z filarów zdrowego odżywiania. Tym bardziej staje się niezbędne, gdy zaczynamy regularnie uprawiać aktywność fizyczną – to właśnie woda sprawia, iż mamy siłę na wykonywanie większych treningów oraz dba o prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu w trakcie wysiłku. Dlatego też, coraz większą popularnością cieszą się napoje dla sportowców. Mają one na celu nie tylko nawodnić oraz utrzymać wodę w naszym organizmie, ale i dostarczyć utracone podczas uprawiania sportu ważne minerału i elektrolity. Na rynku mamy szeroki dostęp do wszelkiego rodzaju napojów izotonicznych i im podobnych, jednak wybierać powinniśmy tylko te pochodzące od renomowanego producenta. Wszelkie inne, zwłaszcza te o składzie podejrzanym mogą mieć bardziej negatywny wpływ na nasz organizm, niż korzystny.

Z racji tego, iż rynek proponuje nam spory dostęp do napojów dla sportowców, to często mamy problem z wybraniem odpowiedniego do naszego rodzaju aktywności. Nie wszystkie bowiem odpowiadają, wyłącznie za uzupełnienie wody oraz elektrolitów, ale wpływać mogą na chwilowe podniesienie naszych osiągów czy zastrzyk energii. Podstawowe napoje dla sportowców dzielą się na:

  • napój hipotoniczny: jest to najprostsza woda sportowa o obniżonej dawce kalorii. Dostępna w różnych smakach, wchłania się szybciej niż zwyczajna woda.
  • napój izotoniczny: zawiera więcej składników i więcej kalorii, przez co wchłania się już trochę dłużej od napoju hipotonicznego. Najczęściej w swoim składzie zawiera podstawowe minerały i elektrolity utracone podczas wysiłku fizycznego. W przypadku tego napoju, niezmiernie istotne jest zwracanie uwagi na sam skład, który często zawierać może niekorzystne dla naszej sylwetki substancje słodzące lub inne chemiczne wkłady.
  • napój hipertoniczny: płyn w nim występujący jest bardziej skoncentrowany od dwóch powyższych, a zatem jego wchłanianie do organizmu odbywa się najwolniej ze wszystkich.

Oprócz tego, napoje dla sportowców dzielimy na dwie kategorie:

  • napoje uzupełniające: jak sama nazwa wskazuje, grupa ta odpowiada wyłącznie za uzupełnienie utraconych składników odżywczych w trakcie intensywnego wysiłku. Płyny z tej grupy powinny wchłaniać się szybciej, niż woda – należeć do nich mogą napoje izotoniczne oraz hipotoniczne.
  • napoje energetyczne (węglowodanowe): czyli wszystkie te, które przyczyniają się do zastrzyku energii naszego organizmu. Ich głównym celem dostarczenie jest nie istotnych minerałów czy witamin, lecz samej energii, która istotnie wpłynie na nasz obecny stan wydajności. W tychże produktach węglowodany istnieją najczęściej w postaci glukozy i wchłaniane są w podobnym czasie jak woda. Do tej grupy najczęściej należą napoje izotoniczne, choć czasem spotkać się możemy i z hipotonicznymi – jednak wyłącznie w postaci proszków.

Napoje dla sportowców podzielić można na parę podstawowych kategorii. Bez ich znajomości ciężko będzie nam wybrać płyny odpowiednie do uprawianych przez nas sportów lub te obecnie najbardziej pożądane. Jednakże, należy zaznaczyć, iż produkty te stosowane powinny być jedynie przez profesjonalnych sportowców, których przeciętny wysiłek znajduje się na wysokiej intensywności i wydajności, w porównaniu do przeciętnego amatora sportów.

Czytaj więcej podobnych artykułów: http://nowiny.bloggg.pl/2018/08/03/czy-warto-stosowac-zele-energetyczne/

Ten wpis został opublikowany w kategorii zdrowie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.